Upcoming
games
Team Staff
- Team Record
- Team Position
# | Tournament | Bracket Name | Position | Points Earned |
---|---|---|---|---|
1 | GSA SPRING STATE CHAMPIONSHIP(Rings) | 08UM - Gold Bracket | 4th Place | 100 |
2 | GSA Extreme Challenge | 08UM - Bracket | 4th Place | 100 |
3 | West Coast Championship (rings) | 08UM - Bracket | 7th Place | 70 |
4 | March Madness Super Regional (rings) | 08UM - 8u Bracket | Runnerup | 150 |
5 | Manatee County Mayhem (rings) | 08UM - 8U Bracket | 4th Place | 100 |
6 | Fall League Playoffs 2023 | 08UM - Bracket | Winner | 200 |
7 | GSA FALL STATE CHAMPIONSHIP(Rings) | 08UM - Bracket | Runnerup | 150 |
8 | Bases Loaded Slugfest VI | 08UM - Bracket | 7th Place | 70 |
9 | Bradenton Octoberfest NIT (rings) | 08UM - Bracket | Winner | 200 |
10 | GSA BACKYARD BRAWL IX | 08UM - 8U Bracket | 6th Place | 70 |
11 | GSA High Heater NIT (Rings) | 08UM - Bracket | 6th Place | 70 |
12 | Dust off the Rust Season Opener (Plant City) | 08UM - 8u Bracket | 4th Place | 100 |
Overall Team Record: - -
# | Tournament | Date and Time | Score | Win/Loss/Tie |
---|---|---|---|---|
1 |
GSA SPRING STATE CHAMPIONSHIP(Rings) (08UM - Gold Bracket) |
May 05, 2024
01:45 PM to 03:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 2 Lutz Warriors 8
|
Loss |
2 |
GSA SPRING STATE CHAMPIONSHIP(Rings) (08UM - Gold Bracket) |
May 05, 2024
10:15 AM to 11:45 AM
|
Wesley Chapel Storm 15 Sun Kings 3
|
Win |
3 |
GSA SPRING STATE CHAMPIONSHIP(Rings) (08UM - 8U Division) |
May 04, 2024
12:30 PM to 02:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 16 LBI Swarm 8u Kralik 4
|
Win |
4 |
GSA SPRING STATE CHAMPIONSHIP(Rings) (08UM - 8U Division) |
May 04, 2024
09:00 AM to 10:30 AM
|
Wesley Chapel Storm 10 Sun Kings 10
|
Tie |
5 |
GSA Extreme Challenge (08UM - Bracket) |
Apr 21, 2024
12:30 PM to 02:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 13 Auburndale Storm 15
|
Loss |
6 |
GSA Extreme Challenge (08UM - Bracket) |
Apr 21, 2024
09:00 AM to 10:30 AM
|
Wesley Chapel Storm 10 Filthy Pelicans 6
|
Win |
7 |
GSA Extreme Challenge (08UM - Pool 1) |
Apr 20, 2024
02:15 PM to 03:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 6 Blitz 8u 10
|
Loss |
8 |
GSA Extreme Challenge (08UM - Pool 1) |
Apr 20, 2024
10:45 AM to 12:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 11 Filthy Pelicans 10
|
Win |
9 |
West Coast Championship (rings) (08UM - Bracket) |
Apr 14, 2024
10:45 AM to 12:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 6 Stallions 7
|
Loss |
10 |
West Coast Championship (rings) (08UM - 8U Division) |
Apr 13, 2024
10:30 AM to 12:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 3 Mulberry Panthers 5
|
Loss |
11 |
West Coast Championship (rings) (08UM - 8U Division) |
Apr 13, 2024
08:45 AM to 10:15 AM
|
Wesley Chapel Storm 8 TC Twins Select 8U 1
|
Win |
12 |
March Madness Super Regional (rings) (08UM - 8u Bracket) |
Mar 03, 2024
05:00 PM to 06:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 11 Legacy Baseball 8u 12
|
Loss |
13 |
March Madness Super Regional (rings) (08UM - 8u Bracket) |
Mar 03, 2024
03:30 PM to 04:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 7 Mulberry Panthers 5
|
Win |
14 |
March Madness Super Regional (rings) (08UM - Division) |
Mar 02, 2024
05:15 PM to 06:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 8 Riverview Rebels 1
|
Win |
15 |
March Madness Super Regional (rings) (08UM - Division) |
Mar 02, 2024
03:30 PM to 05:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 13 TC Twins Select 8U 4
|
Win |
16 |
Manatee County Mayhem (rings) (08UM - 8U Bracket) |
Feb 25, 2024
02:15 PM to 03:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 5 8U Fishhawk Wolverines 11
|
Loss |
17 |
Manatee County Mayhem (rings) (08UM - 8u Division) |
Feb 24, 2024
06:15 PM to 07:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 8 Mulberry Panthers 6
|
Win |
18 |
Manatee County Mayhem (rings) (08UM - 8u Division) |
Feb 24, 2024
02:45 PM to 04:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 10 Charlotte Crushers 8U 0
|
Win |
19 |
GSA Around the Horn (08UM - Bracket) |
Feb 04, 2024
11:45 AM to 01:15 PM
|
- | - |
20 |
GSA Around the Horn (08UM - 8u Division) |
Feb 03, 2024
04:30 PM to 06:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 11 Never Delinquents Baseball Club, Inc. 8
|
Win |
21 |
GSA Around the Horn (08UM - 8u Division) |
Feb 03, 2024
02:45 PM to 04:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 12 Hooks 8U 2
|
Win |
22 |
WINTER WRAP-UP 2023 (08UM - Gold Bracket ) |
Dec 10, 2023
12:00 PM to 01:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 10 Southshore Aces-8u 11
|
Loss |
23 |
WINTER WRAP-UP 2023 (08UM - Gold Bracket ) |
Dec 10, 2023
08:30 AM to 10:00 AM
|
Wesley Chapel Storm 8 PYF Tampa 8u 7
|
Win |
24 |
WINTER WRAP-UP 2023 (08UM - Division) |
Dec 09, 2023
01:45 PM to 03:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 17 Legends 8u Powered by UA 3
|
Win |
25 |
WINTER WRAP-UP 2023 (08UM - Division) |
Dec 09, 2023
12:00 PM to 01:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 8 Southshore Aces-8u 16
|
Loss |
26 |
Heres to the Holidays Inverness (08UM - 8u Division) |
Dec 03, 2023
02:45 PM to 04:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 6 LBI Swarm 8u Kralik 3
|
Win |
27 |
Heres to the Holidays Inverness (08UM - 8u Division) |
Dec 03, 2023
11:15 AM to 12:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 8 Sumter Wolfpack 8U 2
|
Win |
28 |
Heres to the Holidays Inverness (08UM - 8u Division) |
Dec 02, 2023
01:00 PM to 02:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 13 Sumter Wolfpack 8U 3
|
Win |
29 |
Heres to the Holidays Inverness (08UM - 8u Division) |
Dec 02, 2023
11:15 AM to 12:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 12 LBI Swarm 8u Kralik 0
|
Win |
30 |
Fall League Playoffs 2023 (08UM - Bracket) |
Nov 12, 2023
03:30 PM to 05:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 9 Eagle Lake Elite 8u 8
|
Win |
31 |
Fall League Playoffs 2023 (08UM - Bracket) |
Nov 12, 2023
12:00 PM to 01:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 7 Los Heavy Hitters 8U 4
|
Win |
32 |
Fall League Playoffs 2023 (08UM - Bracket) |
Nov 12, 2023
08:30 AM to 10:00 AM
|
Wesley Chapel Storm 13 Filthy Pelicans 7
|
Win |
33 |
Fall League Playoffs 2023 (08UM - Division) |
Nov 11, 2023
01:45 PM to 03:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 15 Legends 8u Powered by UA 5
|
Win |
34 |
Fall League Playoffs 2023 (08UM - Division) |
Nov 11, 2023
10:15 AM to 11:45 AM
|
Wesley Chapel Storm 6 PYF Tampa 8u 12
|
Loss |
35 |
GSA FALL STATE CHAMPIONSHIP(Rings) (08UM - Bracket) |
Nov 05, 2023
03:30 PM to 05:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 2 8U Fishhawk Wolverines 9
|
Loss |
36 |
GSA FALL STATE CHAMPIONSHIP(Rings) (08UM - Bracket) |
Nov 05, 2023
12:00 PM to 01:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 7 Southshore Aces-8u 6
|
Win |
37 |
GSA FALL STATE CHAMPIONSHIP(Rings) (08UM - Pool 1) |
Nov 04, 2023
04:00 PM to 05:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 9 TC Twins Select 8U 4
|
Win |
38 |
GSA FALL STATE CHAMPIONSHIP(Rings) (08UM - Pool 1) |
Nov 04, 2023
02:15 PM to 03:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 2 8U Fishhawk Wolverines 8
|
Loss |
39 |
Bases Loaded Slugfest VI (08UM - Bracket) |
Oct 15, 2023
10:45 AM to 12:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 2 Eagle Lake Elite 8u 9
|
Loss |
40 |
Bases Loaded Slugfest VI (08UM - Division) |
Oct 14, 2023
10:45 AM to 12:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 4 CBU Freedom 8U 6
|
Loss |
41 |
Bases Loaded Slugfest VI (08UM - Division) |
Oct 14, 2023
09:00 AM to 10:30 AM
|
Wesley Chapel Storm 11 Legends 8u Powered by UA 0
|
Win |
42 |
Bradenton Octoberfest NIT (rings) (08UM - Bracket) |
Oct 08, 2023
12:30 PM to 02:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 11 Southshore Aces-8u 1
|
Win |
43 |
Bradenton Octoberfest NIT (rings) (08UM - Bracket) |
Oct 08, 2023
10:45 AM to 12:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 12 TC Twins Select 8U 2
|
Win |
44 |
Bradenton Octoberfest NIT (rings) (08UM - Division) |
Oct 07, 2023
04:45 PM to 06:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 7 PYF Tampa 8u 2
|
Win |
45 |
Bradenton Octoberfest NIT (rings) (08UM - Division) |
Oct 07, 2023
01:15 PM to 02:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 13 Southshore Aces-8u 10
|
Win |
46 |
GSA BACKYARD BRAWL IX (08UM - 8U Bracket) |
Oct 01, 2023
11:45 AM to 01:15 PM
|
Wesley Chapel Storm 2 Ballers 8U 5
|
Loss |
47 |
GSA BACKYARD BRAWL IX (08UM - Pool 1) |
Sep 30, 2023
12:00 PM to 01:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 5 Southern Squeeze Orlando 8u 4
|
Win |
48 |
GSA BACKYARD BRAWL IX (08UM - Pool 1) |
Sep 30, 2023
08:30 AM to 10:00 AM
|
Wesley Chapel Storm 9 Ballers 8U 3
|
Win |
49 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Sep 24, 2023
04:00 PM to 05:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 11 Southshore Aces-8u 13
|
Loss |
50 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Sep 24, 2023
12:30 PM to 02:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 14 Legends 8u Powered by UA 2
|
Win |
51 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Sep 23, 2023
04:30 PM to 06:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 7 Macheteros 8U 8
|
Loss |
52 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Sep 23, 2023
02:30 PM to 04:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 20 LBI Swarm 8u Kralik 5
|
Win |
53 |
GSA High Heater NIT (Rings) (08UM - Bracket) |
Sep 10, 2023
09:00 AM to 10:40 AM
|
Wesley Chapel Storm 9 8U Fishhawk Wolverines 13
|
Loss |
54 |
GSA High Heater NIT (Rings) (08UM - Division) |
Sep 09, 2023
04:00 PM to 05:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 11 Blitz 8u 12
|
Loss |
55 |
GSA High Heater NIT (Rings) (08UM - Division) |
Sep 09, 2023
02:15 PM to 03:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 6 8U Fishhawk Wolverines 12
|
Loss |
56 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Sep 03, 2023
02:35 PM to 04:05 PM
|
Wesley Chapel Storm 5 Macheteros 8U 2
|
Win |
57 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Sep 03, 2023
12:30 PM to 02:00 PM
|
Wesley Chapel Storm 6 Blitz 8u 9
|
Loss |
58 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Sep 02, 2023
12:30 PM to 02:00 PM
|
- | - |
59 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Sep 02, 2023
09:00 AM to 10:30 AM
|
- | - |
60 |
Dust off the Rust Season Opener (Plant City) (08UM - 8u Bracket) |
Aug 27, 2023
12:00 PM to 01:30 PM
|
Wesley Chapel Storm 9 Filthy Pelicans 10
|
Loss |
61 |
Dust off the Rust Season Opener (Plant City) (08UM - 8u Bracket) |
Aug 27, 2023
08:30 AM to 10:00 AM
|
Wesley Chapel Storm 12 Los Heavy Hitters 8U 8
|
Win |
62 |
Dust off the Rust Season Opener (Plant City) (08UM - Pool 1) |
Aug 26, 2023
10:15 AM to 11:45 AM
|
Wesley Chapel Storm 3 Eagle Lake Elite 8u 11
|
Loss |
63 |
Dust off the Rust Season Opener (Plant City) (08UM - Pool 1) |
Aug 26, 2023
08:30 AM to 10:00 AM
|
Wesley Chapel Storm 11 Los Heavy Hitters 8U 7
|
Win |
64 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Aug 20, 2023
04:30 PM to 06:00 PM
|
- | - |
65 |
GSA Fall League Play (08UM - Pool 1) |
Aug 20, 2023
02:15 PM to 03:45 PM
|
Wesley Chapel Storm 1 PYF Tampa 8u 12
|
Loss |